NOWA HUTA od os. Teatralnego

Nowa Huta – dzielnica Krakowa, która u pewnych ludzi budzi złe skojarzenia. Całkowicie niesłuszne. Po ostatnim spacerze po NH stwierdzam, że tyle przestrzeni co tam to nie ma gdzie indziej choć i tu miejscami bywa ciasno. Patrząc tak trochę z boku to mówię Wam, że jest klimacik. Macie wolne popołudnie to jedźcie na spacer po NH bo to też kawałek Krakowa (i to duży kawałek).Na zdjęciu czołg, który jest jednym z symbolicznych punktów tego miejsca. Stoi tak od 1969 roku i pewnie zastał się na dobre. Oglądałem go jako dziecko, teraz po latach też mogę. Rdza go nie zmogła i wichry dziejów i przemian ustrojowych też oszczędziły dzięki czemu możemy go oglądać.Zapraszam do polubienia profilu Fotokrak i udostępniania postów/zawartości.

#fotokrak#gervee#fotograf#fotografia#nowahuta#kraków

Seria postów od Fotokrak o Nowej Hucie rozpoczęta postem o czołgu będzie mieć teraz kontynuację. W filmie „Prawo i pięść”, którego akcja dzieje się po wojnie (nawiązanie do czołgu) jest taka piosenka, która jest motywem przewodnim filmu. Zajebista piosenka (specjalnie użyte słownictwo w celu podkreślenia jej fajności) pod tytułem „Nim wstanie dzień” a w tekście w refrenie:”Za dzień za dwa za noc za trzyChoć nie dziś za noc za dzieńDoczekasz się wstanie świt”I po takim długim wstępie dochodzimy do kina ŚWIT a właściwie tylko budynku kina, które kiedyś w nim było. Szkoda, że miasta takiego jak Kraków nie było stać na utrzymanie w tym miejscu kina, które funkcjonowałoby na zasadach niekomercyjnych jako instytucja kultury. Zamiast tego jest TESCO a właściwie to było.Kino Świt, do którego chodziło się na filmy (nawet od 18 lat jak obsługa wpuściła). Potem chodziło się na bilard i piwo. Potem to właściwie już wcale się nie chodziło bo zmarnowano potencjał miejsca. Co tam jest teraz? Właściwie nie wiem? Jeśli wiecie co znajduje się w środku budynku po dawnym kinie Świt to napiszcie.

#Kraków#NowHuta#gervee#fotokrak#świt#fotoraf

Idę sobie tup, tup, tup i nogi zanoszą mnie w rejon gdzie zaczyna się Aleja Róż. No ale trochę konsternacja bo jak widać na zdjęciu róży tutaj nie uświadczy. bo róże są ale w trochę innym miejscu, To manipulacja, która pokazuje jak wygląda miasto. Stalowe rumaki czają się do skoku choć to nie osiedle Stalowe. Jasna, długa prosta linia przerywana wiedzie nasz wzrok ku miejscu gdzie kiedyś był taki gość w rozkroku, pod którym były wiece i rozróby, które spowodowały jego zdjęcie z cokołu.

#nowahuta#kraków#fotokrak#gervee#fotograf#alejaroz